Lotnisko Bydgoszcz im. Ignacego Jana Paderewskiego

Lotnisko Bydgoszcz im. Ignacego Jana Paderewskiego

Międzynarodowy port lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz, znany jako port lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo, zawdzięcza swoją nazwę światowej sławy pianiście Ignacemu Janowi Paderewskiemu i jest ważnym lotniskiem pasażerskim w Polsce.
Futurystyczna bryła budynku łączy walory estetyczne i funkcjonalne. Bydgoski terminal obejmuje powierzchnią około 7 tys. metrów kwadratowych, a jego przepustowość sięga blisko 500 tys. osób rocznie. Posiada on 7 stanowisk check-in i 2 gate'y - jeden międzynarodowy ze stanowiskami kontroli paszportowej oraz jeden do obsługi ruchu lokalnego.
  • URL: Bydgoszcz im. Ignacego Jana Paderewskiego (BZG)
  • Strefa czasowa: GMT 1
  • Telefon do serwisu: +48 52 365 47-00
  • Adres: Port Lotniczy Bydgoszcz - Lotnisko, Al. Jana Pawła II 158, 85-151 Bydgoszcz, Polska
  • Zarządca: Port Lotniczy Bydgoszcz SA
  • Miejsca parkingowe: tak, płatny; Port lotniczy Bydgoszcz S.A. oferuje parking dla pasażerów na 258 samochodów; pierwsze 10 minut bezpłatne
  • miasta w pobliżu: Bydgoszcz (6 km), Torun (42 km), Włocławek (87 km)
  • Dojazd: Droga szybkiego ruchu S5 /25 (E261)
  • Połączenia kolejowe: Na Dworcu Głównym w Bydgoszczy przesiąść się na linię autobusową nr. 80 kursującą codziennie między 5.00 a 23.00 godziną co 30 minut.
  • Podział lotów według dni tygodnia: poniedziałek (8.20%), wtorek (12.48%), środa (12.48%), czwartek (20.68%), piątek (9.98%), sobota (7.66%), niedziela (28.52%)
  • inna pisownia: Bromberg, Ignacy-Jan-Paderewski, Быдгашч, Бидгошч, Μπιντγκός, בידגושץ', Bydgostia, Bidgošča, Bydgoščius, Bıdgoşç, Быдгощ, Бидгощ, Bydgoszcz-Szwederowo, Bydhošť, Bidgošč, ブィドゴシュチュ, 비드고슈치, 比得哥什

Najpopularniejsze lotniska docelowe z Bydgoszcz im. Ignacego Jana Paderewskiego (Lotów tygodniowo )


Najczęściej wybierane linie lotnicze (Udział w startach i lądowaniach)

  1. Ryanair (100, 63,69 %)
  2. Lufthansa (32, 20,38 %)
  3. Inne (15.92 %)

Położenie
Bydgoski port lotniczy usytuowany jest w odległości około 3,5 km na południe od centrum Bydgoszczy, częściowo w obrębie gminy Białe Błota, przy trasie wylotowej w kierunku Inowrocławia. Od południa, wschodu i zachodu otoczony jest Puszczą Bydgoską, a od północy graniczy z bydgoskimi osiedlami: Szwederowo i Górzyskowo

Dojazd:
- samochodem: od strony Szczecina, Piły, Torunia i Warszawy drogą nr 10; od strony Inowrocławia, Konina drogą nr 25, od strony Poznania, Gdańska i Grudziądza drogą krajową nr 5
- autobusem: bezpośredni autobus linii nr 80 kursuje codziennie na trasie Dworzec PKP - Port Lotniczy
- taksówką

Historia
Lotnisko w Bydgoszczy powstało podczas I Wojny Światowej na potrzeby armii niemieckiej. W styczniu 1920 roku na mocy traktatu wersalskiego obszar Bydgoszczy wraz z lotniskiem został przejęty przez wojska wielkopolskie i od tego czasu aż do końca lat dwudziestych bydgoskie lotnisko było już w rękach polskich.
Loty cywilne rozpoczęto w 1929 roku, kiedy to Polskie Linie Lotnicze „LOT” uruchomiły połączenia z Gdańskiem, Warszawą i Poznaniem. Połączenia te były realizowane do 1933 roku. W czasie II wojny światowej lotnisko było rozbudowywane, jednak loty komunikacyjne wznowione zostały dopiero po 1948 roku i z przeszło 10-letnią przerwą, przypadającą na lata 60, obsługiwały bydgoski Port Lotniczy do roku 1981. Na krótko uruchomiono wówczas połączenia z Poznaniem i Gdańskiem, jednak najdłużej funkcjonującą i eksploatowaną linią lotniczą było połączenie Bydgoszcz - Warszawa.
Działania zmierzające do reaktywowania cywilnego portu lotniczego w Bydgoszczy podjęto w 1992 roku w efekcie dokonujących się w kraju przemian gospodarczych.
W celu uruchomienia lotniska powołano wówczas Bydgoską Korporację Lotniczą Sp. z o.o., która to w 1995 roku przekształcona została w zarządzającą portem do dnia dzisiejszego spółkę akcyjną Port Lotniczy Bydgoszcz S.A.. Znaczącym osiągnięciem spółki było przekształcenie lotniczego portu regionalnego w Bydgoszczy w Międzynarodowy Port Lotniczy.
Od listopada 2004 cywilny port lotniczy nosi imię Ignacego Jana Paderewskiego.